CINEMALAYA 2015 -- SCREENING SCHEDULE Venue: GREENBELT 3

Monday, July 27, 2015

CINEMALAYA 2015 -- SCREENING SCHEDULE
Venue: GREENBELT 3 (Cinema 5)

(Note: Screening schedule of other films in the other Sections to follow.)



August 8, Saturday:
6:30 PM – TAKLUB (Opening Film) by Brillante Mendoza
9:00 PM -- SIX FEET HIGH (India) by Sanal Kumar Sasidharan

August 9, Sunday:
1:30 PM – THE MONK (Myanmar, Czech Republic) by The Maw Naing
4:00 PM – SHORTS “A” -- APASOL by Ryanne Murcia; GATILYO NG BARIL by Glenmark Doromal and Eero Yves Francisco; SANCTISSIMA by Kenneth Dagatan; KYEL by Arvin “Kadiboy” Belarmino; NENOK by Milo Tolentino
6:30 PM – SUMMER, KYOTO (Japan) by Hiroshi Toda
9:00 PM -- THE FERRY (China) by Shi Wei

THE INDIE NATION SECTION OF CINEMALAYA 2015 SCHEDULE

August 10, Monday:
1:30 PM – Nick And Chai (Philippine Documentary) by Cha Escala and Wena Sanchez
4:00 PM – SHORTS "B" -- LISYUN QNG GEOGRAFIA (LESSONS OF GEOGRAPHY) by Petersen Vargas; WAWA by Anj Macalanda; MATER by Annemikami Pablo; PUSONG BATO by Martika Ramirez Escobar; PAPETIR by Darwin Novido
6:30 PM – THE LAST REEL (Cambodia) by Sotho Kulikar
9:00 PM -- THE MOVE (Kyrgyzstan) by Marat Sarulu

August 11, Tuesday:
1:30 PM – IMBISIBOL (Philippines) by Lawrence Fajardo
4:00 PM – THE NIGHT OF SILENCE (Turkey) by Reis Celik
6:30 PM – THE MONK (Myanmar, Czech Republic) by The Maw Naing
9:00 PM -- THE OWNERS (Kazakhstan) by Adikhana Yerzhanov

CINEMALAYA 2015 SCREENING SCHEDULE VENUE: CCP MAIN THEATER

August 12, Wednesday:
1:30 PM – MAGKAKABAUNG (The Coffin Maker) (Philippines) by Jason Paul Laxamana
4:00 PM – THE FERRY (China) by Shi Wei
6:30 PM – KASAL (Cinemalaya 2014 Best Film, Directors Showcase) by Joselito Altarejos
9:00 PM -- POET ON A BUSINESS TRIP (China) by Ju Anqi

August 13, Thursday:
1:30 PM – SHORTS “A” -- APASOL by Ryanne Murcia; GATILYO NG BARIL by Glenmark Doromal and Eero Yves Francisco; SANCTISSIMA by Kenneth Dagatan; KYEL by Arvin “Kadiboy” Belarmino; NENOK by Milo Tolentino
4:00 PM – HARI NG TONDO (Cinemalaya 2014 Special Jury Prize, Directors Showcase) by Carlos Siguion-Reyna
6:30 PM – BWAYA (Cinemalaya 2014 Best Film, Directors Showcase) by Francis Xavier Pasion
9:00 PM – THE MOVE (Kyrgyzstan) by Marat Sarulu

August 14, Friday:
1:30 PM – SHORTS "B" -- LISYUN QNG GEOGRAFIA (LESSONS OF GEOGRAPHY) by Petersen Vargas; WAWA by Anj Macalanda; MATER by Annemikami Pablo; PUSONG BATO by Martika Ramirez Escobar; PAPETIR by Darwin Novido
4:00 PM – THE LAST REEL (Cambodia) by Sotho Kulikar
6:30 PM – THE OWNERS (Kazakhstan) by Adikhana Yerzhanov
9:00 PM -- THE NIGHT OF SILENCE (Turkey) by Reis Celik

August 15, Saturday:
1:30 PM – SUMMER, KYOTO (Japan) by Hiroshi Toda
4:00 PM – K’NA THE DREAMWEAVER (Cinemalaya 2014 Special Jury Prize, New Breed) by Ida Del Mundo
6:30 PM – SIX FEET HIGH (India) by Sanal Kumar Sasidharan
9:00 PM -- POET ON A BUSINESS TRIP (China) by Ju Anqi

HAPPY VIEWING!

Subscribe your email address now to get the latest articles from us

No comments:

Post a Comment

 
Copyright © 2015. MovieNews.Me.
Design by Herdiansyah Hamzah - Distributed By Blogger Templates
Creative Commons License